(Mahreç işaretli Ürünler)

Ürünün Tanımı ve Ayırt Edici Özellikleri:
Gümüşhane sironu aperatif olarak tüketilen geleneksel bir unlu mamul olup, isteğe göre ara sıcak veya soğuk meze olarak tüketilen yöresel bir üründür.

Üretim Metodu:
Gümüşhane sironu üretiminde hamurun hazırlanmasında bileşim şu şekildedir:

1000 g. un
0,5-0,6 l. su
5-10 g. tuz

Gümüşhane sironu unların hamura işlenmesi, yufka haline dönüştürülmesi, yufkaların açık aleve maruz kalan özel dizayn edilmiş demir saclar üzerinde kısmen pişirilmesi, 4- 6 kez turlanması (katlanması) ve 1-2 cm boyunda kesilmesi ile elde edilir. Yufka pişirme aşamasında pişirme sacının altı, meşe odun küllerinden hazırlanan bir çamurla yaklaşık 3-5 mm sıvanır. Çamur kuruduktan sonra bu sac, üretimde kullanılır. Yufkalar açık odun alevinde pişirilir. Yufka özelliği aşağıdaki değerleri içermesi gereklidir.

Yufka kalınlığı : En çok 1,2 mm
Ağırlık : 260-380 g / 100 adet
Nem : En çok %17
Kül miktarı : En çok %3

Gümüşhane sironunda katlanmış şekiller dikdörtgenler prizmasını andırır olmalı, dairesel olmamalıdır. Elde edilen sironlar gölge bir ortamda geniş tepsilere yan yana dizilerek 1-2 gün kurutulur. Yan yana sıkıştırılarak dizilen sironlar diktdörtgenler prizmasını andıran şeklindedir. Bu ürün nem almayan ortamda 24 ay bozulmadan saklanabilir. Sironlar tüketilecekleri zaman ürün yassı şekilde metal tabaklara yan yana dizilerek fırınlarda ısıtılır. Sulandırılmış yoğurt veya süzme yoğurt sironların üstünü geçecek şekilde üzerine yayılır. Bunun üzerine ise kızartılmış tereyağı ve isteğe göre ceviz parçaları serpilerek sunulur.

….
(Daha fazla ayrıntı için lütfen Kaynak adresine başvurun)

Tescil No : 222
Tescil Tarihi : 27.10.2017
Başvuru No : C2014/022
Başvuru Tarihi : 21.03.2014
Coğrafi İşaretin Adı : Gümüşhane Sironu
Ürünün Adı : Siron (Unlu mamul)
Coğrafi İşaretin Türü : Mahreç işareti
Tescil Ettiren : Gümüşhane İl Özel İdaresi
Tescil Ettirenin Adresi : Yeni Mahalle No:4 – 6 Merkez GÜMÜŞHANE
Coğrafi Sınırı : Gümüşhane
Kullanım Biçimi : Markalama

Kaynak : http://www.turkpatent.gov.tr/TURKPATENT/
Foto : D. Çevik (KAV Arşivi)

(Visited 25 times, 1 visits today)