(Mahreç işaretli Ürünler)

Ürünün Tanımı ve Ayırt Edici Özellikleri:

Manisa Mesir Macunu 41 çeşit baharat ve bitkiden oluşan bir macun çeşididir. Osmanlı Padişahı Yavuz Sultan Selim’in eşi, Muhteşem Süleyman diye tarihe geçen Kanuni Sultan Süleyman’ın annesi Hafsa Sultan Manisa’da iken bir ara hastalanır. Hastalığına çare bulunamayan Sultan’ın yaptırdığı Sultan Camii Medresesi’nin başına getirilen Merkez Efendi bitki ve baharatların karışımından oluşan bir macun hazırlar. 41 çeşit baharat ve bitki karıştırılarak hazırlanan bu macunu yiyerek sağlığına kavuşan Hafsa Sultan hastalara bu macunun verilmesini ister. Halktan gelen isteğin artması üzerine kağıtlara sardırılan macunun kendi yaptırdığı Sultan Camii’nin kubbe ve minarelerinden halka saçılmasını ister. O tarihlerden bu yana halk her yılın 21 Mart günü Sultan Camii’nin önünde kendiliğinden toplanır ve bu tarih Manisa Mesir Şenlikleri olarak kutlanmaktadır. 477 yıldır süren bu gelenek Manisa Mesir Macununun kültürel miras listesine girmesini sağlamıştır. ..

Üretim Metodu

Manisa Mesir Macunu katı mesir macunu (çubuk şeklinde) ve sıvı mesir olarak iki şekilde üretilir.
1. Katı (çubuk) macun: 50 kg şeker, 35 gr limon tuzu (sitrik asit) 10 kg su ile kazanlarda macun (ağda) kıvamına gelene kadar 45 dakika sürekli karıştırılır. Mamül 136 C ısıya ulaşınca ocaktan alınır. Kazanlarda bulunan macun 1 gün süre ile dinlendirildikten sonra tezgaha çıkarılır. Tezgaha dökülen oranları belirtilmiş 41 çeşit bitki ve baharat kök, yaprak veya meyve formunda değirmen ile öğütülerek kullanılır. Tezgaha dökülen 41 çeşit bitki ve baharatın özdeşleşmesi için kalıp halindeki macun el ile 15 dk alt üst edilerek içine çekmesi sağlanır. Bitki ve baharatlar ile özdeşleşen macun, kesim bölümüne alınarak önce el ile rulo halinde yuvarlayarak, daha sonra el yordamı ile çubuk şekline getirilerek ambalaj boyutuna göre 11-12 cm veya 3-4 cm boyutunda makas yardımı ile kesilir. 3-4 cm ve 11-12 cm boyutunda kesilen katı mesir macunu çeşitli renklerde ambalajlara sarılarak paketlenir gıda mevzuatına uygun etiket bilgileri ile satışa sunulur.

2. Sıvı mesir: 25 kg şeker, 12,5 kg glukoz şurubu, 50 gr limon tuzu (sitrik asit), 600 gr 41 çeşit bitki ve baharatın oluşturduğu karışım 8 kilo su dolu kazanda istenen kıvama gelene kadar 30 dakika sürekli karıştırılarak pişirilir. Mamul sıcaklığı 116 C ye gelince ocaktan alınır. Hazırlanan sıvı mesir soğuması için 3 saat bekletildikten sonra çeşitli gramajlardaki cam kavanozlara dolum makinası yardımı ile dökülür. Daha sonra kapakları kapatılarak kutulanır. Serin yerde saklandığı takdirde son tüketim tarihi üretim tarihinden sonra 3 yıldır. Sıvı mesir çeşitli gramajlardaki cam kavanozlarda gıda mevzuatına uygun etiket bilgileri ile satışa sunulur.

Kullanılan kazanlarda Metal bulaşması (demir ve bakır) olmamasına özen gösterilecek ve üründe hidroksimetilfurfural (HMF) analizi yıllık analizler ile kontrol altında tutulacaktır.
Manisa Mesir Macunu Türk Gıda Kodeksi Şeker Tebliğine uygun beyaz şeker (polarizasyonu en az 99,7 Z olan saflaştırılmış ve kristallendirilmiş sakarozu) ve glukoz şurubu kullanılarak üretilmektedir.
Ürün hazırlamada aroma vericiler ve aroma verme özelliği taşıyan gıda bileşenleri, renklendirici, tatlandırıcı ve koruyucu gıda katkı maddeleri kullanılmamaktadır.
….
(Daha fazla ayrıntı için lütfen Kaynak adresine başvurun)

Tescil No : 334
Tescil Tarihi : 21.03.2018
Başvuru No : C2013/083
Başvuru Tarihi : 11.11.2013
Coğrafi İşaretin Adı : Manisa Mesir Macunu
Coğrafi İşaretin Türü : Mahreç İşareti
Tescil Ettiren : Manisa’yı Mesir’i Tanıtma ve Turizm Derneği
Tescil Ettirenin Adresi : Mimar Sinan Mah. İbrahim Gökçen Bulvarı No: 15 Uluparkiçi Manisa
Coğrafi Sınır : Manisa
Kullanım Biçimi : Markalama

Kaynak : http://www.turkpatent.gov.tr/TURKPATENT/
Foto : D. Çevik (KAV Arşivi)

(Visited 10 times, 1 visits today)