(Mahreç işaretli Ürünler)

Ürünün Tanımı ve Ayırt Edici Özellikleri:

Anadolu’da en çok kullanılan maden bakırdır. Bakır eşyalar, bakırdan ve pirinç olarak tabir edilen (bakır ve çinko karışımı) maden işlenerek yapılır. Gaziantep bakır işlemesinin özelliği yekpare olarak (tek parçadan) imal edilmesi yani lehim ve kaynak gibi birleştirici işlemlerin kullanılmamasıdır. Gaziantep’te bakır mamullerin işlenmesinde, çakma ve çizme diye bilinen basit işleme yönteminin dışında sadece Gaziantep’te yapılan bir çekiç ve bir çelik kalem kullanılarak çalma tekniği ile tek parçadan üretilen bakır eşyasının işleme tekniği bölgeye has bir özelliktir.

Ürünün çekiçle dövülerek tek parçadan yapılması ve bir çekiç bir çelik kalem kullanılarak üretilmesi ayrıca ana maddeden parça koparılarak (çalma tekniği ile) motif meydana çıkarılması Gaziantep Bakır El İşlemeciliği’nin ayırt edici özelliğini oluşturur. Bu işleme yönteminde bir tek parçanın işlenmesini bazen haftalarca, bazen de aylarca sürdüğü görülür. Bu meslekte en zor olan iş şüphesiz ki işlemeciliktir. Maharetli ustalarımız, bilgisini, emeğini ve ruhunu ortaya koyarak sabırla bir sanat eseri yaratırlar.

Gaziantep bakır işçiliğinde 41 ana motif kullanılıyor. Ürün üzerindeki motif ve desenler uzun yıllardır bölgede kullanılan Selçuklu ve Osmanlı motifleri olup, doğa resimleri de kullanılır. Zaman zaman dini motiflerde kullanılır. Bazen de ustalar tarafından özgün olarak hazırlanan özel motifler kullanılabilir.

Günümüzde en çok kullanılan bakır madeni kalaylanarak ev, mutfak ve süs eşyası olarak kullanılmaktadır.

….

(Daha fazla ayrıntı için lütfen Kaynak adresine başvurun)

 

Tescil No : 159

Koruma Tarihi : 19.07.2010

Başvuru No : C2010/046

Coğrafi İşaretin Türü : Mahreç İşareti

Başvuru Sahibi : Gaziantep Bakırcılar Odası

Başvuru Sahibinin Adresi : Karagöz Mah. Handanbey Çarşısı Handanbey Apt.

Zemin Kat Şahinbey GAZİANTEP

Ürünün Adı : Bakır El İşlemeciliği

Coğrafi İşaretin Adı : Gaziantep Bakır El İşlemeciliği

Kullanım Biçimi : Markalama

 

Kaynak : http://www.turkpatent.gov.tr/TURKPATENT/

Foto : D. Çevik (KAV Arşivi)

(Visited 33 times, 1 visits today)