(Mahreç işaretli Ürünler)
Ayırt Edici Özellikleri :
Çözgü ipi pamuktan, atkılan beyaz, siyah, kahverengi, devetüyü ve gri gibi doğal renklerdeki kirmanla eğrilmiş tiftiğin, tezgahta el ile dokunarak demir tarakla tüylendirilerek şekillendirilmiş, yıkandığından renk vermeyen, koku yaymayan tüyleri dökülmeyen bir el dokumasıdır.

Ürünün Üretim Tekniği : Tiftik keçisinin tiftiği, yabancı maddelerden ayıklanarak hallaçlamp yumak haline getirildikten sonra kirman ile eğrilerek ip haline getirilir ve çilelenir. Kokudan arındırılması maksadıyla deteıjan ile yıkanır. Çile halindeki tiftik ipler, çıkrıkla masuraya sarılır. Bal mumu ile mumlanan çözgü ipi tezgaha yerleştirilir. Masura, mekiğe yerleştirilerek dokuma işlemine başlanır. Dokunan Battaniye tezgahta iken tüylendirilmesi için demir tarakla taranır. Tezgahta kesilerek şekil vermek maksadıyla ıslatılır ve demir tarak ile desen ve şekil verilir. Battaniye, desen ve şeklin bozulmamasına itina edilerek, tüylü kısım içe gelmek üzere uzunluğuna iki kez ikiye katlanır. Sonra kısa kenarlar bir araya getirilerek iki kez daha ikiye katlanır, piyasaya arz edilir.

Boyutları :
İki Kişilik Battaniye (130 cm. X 210 cm.), Bir Kişilik Battaniye (120 cm. X 180 cm.), Seccade (75 cm. X 125 cm.). Heybe (30 cm X 40 cm.). Genellikle bu ebatlar arasında dokunur.

Motif özellikleri : Baklava Dilimi :
Dokunan battaniye ıslatılarak demir tarak ile baklava dilimi biçiminde şekillendirilir. Çarliston : Değişik doğal renklerden 2-12 cm. aralıklarla dokunan battaniyedir. Kıvırcık : Dokunan battaniye ıslatılarak demir tarak ile tüylere kıvırcık şekil verilir.

Tescil No : 57
Başvuru Tarihi : 24.02.2003
Başvuru No : C 2003/004
Yayın Tarihi : 27.07.2003
Türü : Mahreç İşareti
Başvuru Sahihinin Kimliği : Siirt Valiliği Özel İdare Müdürlüğü
Başvuru Sahihinin Adresi : Özbel İşlıanı Kat:6 SİİRT
Ürünün Adı : Battaniye (battaniye, seccade, yelek, kaban, heybe, kırlent, divan örtüsü)
Coğrafi İşaret : Siirt Battaniyesi
Kullanım Biçimi : Etiketleme
Coğrafi Sınırları : Siirt İl Sınırları (belirtilen özelliklere bağlı kalınmak şartıyla diğer yörelerde üretilebilir

(Daha fazla ayrıntı için lütfen Kaynak adresine başvurun)

Kaynak : http://www.turkpatent.gov.tr/TURKPATENT/
Fotograf : Doğanay Çevik

(Visited 16 times, 1 visits today)